25 nemocných dětí z Idaha má šanci být léčeno konopným olejem

epilepsieIdaho je jednou z nejméně přátelských zemí vůči konopí v celých Spojených státech. Držení více než 3 uncí (85g) konopí může vést až k pětiletému vězení a pokutě až 10,000 dolarů. Prodej, převoz a pěstování, ať už rekreační nebo lékařské marihuany, je také nezákonné. Dokonce i vlastnění pomůcek k užívání marihuany je přečin, díky jemuž vám může hrozit až rok vězení a 1,000 dolarů pokuty. Idaho má jednoduše řečeno ke konopí averzi, což se ale může změnit díky 25 nemocným dětem.

Ačkoliv guvernér Butch Otter minulé jaro vetoval zákon o legalizaci užívání konopného oleje k léčení dětí trpících epilepsií, alespoň podepsal „prezidentské nařízení“ umožňující zřízení speciálního programu zkoumajícího omezené užití konopného oleje k léčbě 25 nemocných dětí. Nárok na konopný olej budou mít ti pacienti, kteří vyzkoušeli nejméně čtyři různé způsoby léčby a stále trpí čtyřmi a více záchvaty měsíčně.

I když se s touto zprávou blýská na lepší zítřky, mnoho rodičů cítí nad léčebným programem rozpaky, jelikož přijme pouze 25 dětí z tisíce, které by z této příležitosti mohly těžit. Stále ale převládá naděje, že pokud bude program úspěšný, může to vést k širšímu porozumění a přijetí konopných výhod ve společnosti, která historicky patří k nejpřísnějším v celých státech.

Z komentářů pod originálním článkem:

  • Russ Belville – Je to ještě horší. Idaho je jedním ze tří států (New Jersey a Wyoming), kde je přestupkem být pouze zhulený na veřejnosti, i když zrovna žádnou marihuanu u sebe nemáte.
  • Katy Moore – Přísné tresty v Idahu za pouhé držení úplně nové, nikdy nepoužité, kovové fajfky byly důvodem, proč jsem odtamtud odešla. Mám osobní zkušenost s jejich právním systémem a jejich zacházení s menšinami, když jsou chyceni s kovovou fajfkou, ve které je usazena rok stará pryskyřice. Nemůžu si tam pronajmout dům, protože mi úplně zničili (do té doby čistý) trestní rejstřík. Když se to stalo, bylo mi 16. Dnes je mi 30 a stále doplácím na tohle svinstvo. Jediným důvodem, proč jsem nešla do vězení byl, že jsem řekla pravdu. Uložili mi roční podmínku s dohledem a spoustu veřejných prací. Dali mi jasně najevo, že pokud mě chytí znovu, uloží mi ty nejtvrdší tresty. Ta nejhorší věc ohledně mého rejstříku je ta, že jsem mimo tenhle přestupek nikdy nic jiného neudělala, dokonce jsem nedostala ani pokutu za rychlost. Je to fér? Dle mého názoru to je kravina, ale co už.

Překlad: pavlasx

Zdroj: https://www.leafly.com