Cannabinoidy snižují agresi

Receptor cannabinoidu typu 2Pro někoho šokující, pro mnohé dobrá zpráva. Květnová studie publikována španělským týmem na webu PubMed.gov prokázala vědecky to, co už mnozí dávno tušili; cannabinoidy razantně zmírňují agresivní chování – alespoň u laboratorních myší.

Vědci ze španělské univerzity ve Valencii objevili, že receptory v jejich zvířecích pokusných modelech hrály kritickou roli ve zvládání sociálních interakcí a stresujících situací. Byly to právě CB2r cannabinoidní receptory, které pokusná zvířata uklidnila.

Hlavní předmět zkoumání španělského týmu byl jednoduchý a přímočarý: „Zkoumat roli cannabinoidu CB2r při společenském a agresivních chování.“

Tito vědci objevili, že myši bez CB2r receptorů „vykazovaly vyšší úroveň agrese v sociálních interakcích a projevovaly celkově více agrese než ostatní myši.“ Intenzivní podávání CB2r agonistů (?) razantně snížily úroveň agrese u nepřátelských myší.

Když prováděli test sociální interakce na myších bez receptorů cannabinoidu typu 2 (CB2r) s jejich divoce žíjícími příbuznými, efekt vybraných CB2r agonistů prokázal velké snížení agrese právě u laboratorních myší.

Závěry studie jsou povzbuzující: „Naše výsledky naznačují, že CB2r se podílí na sociálních interakcích a agresivním chování, proto zasluhuje větší pozornost jako potencionálně nová oblast zkoumání pro zvládání agrese.“

Pokud bude přibývat podobných studií, které prokazují užitečnou podstatu lékařské marihuany, máme velkou naději, že jednoho dne bude tato rostlina, a její uznávané cannabinoidy, postavena mimo zákon o kontrolovaných látkách.

Přeložil: pavlasx

Zdroj: http://www.marijuana.com

Komentáře