Coffee shopy ve Velké Británii: Fikce nebo budoucnost?

Velká Británie a Španělsko jsou dvě země, které soupeří o druhé místo v žebříčku užívání konopí. Na prvním místě zůstává Česká republika.

Míra užívání konopí v Británii je dvakrát větší než v Nizozemsku, kde mají plnoletí možnost koupit si konopí z coffee shopů. To znamená, že pokud by se povolil prodej z legálních obchodů, jako jsou Holandské coffee shopy, země by vydělala miliardy, vytvořila pracovní místa a ušetřila spousty peněz bez vynucování zákonů proti této rostlině a jejích milovníků.

Vím, jak oblíbené by v Británii byly coffee shopy nebo konopné kavárny. Byl jsem partnerem Colina Daviese během otevírání prvního coffee shopu „Dutch experience“ v anglickém Manchesteru. Bylo tam stále plno a prodej byl omezen na pouze dva gramy na osobu, abychom neměli během hodiny všechny zásoby pryč. Neumím si představit, jak vysoký by byl prodej, kdybychom měli normální zásobování, jako mají Holandské coffee shopy, ale bylo by to obrovské.

Vláda Velké Británie patří mezi nejkonzervativnější země v EU, když přijde řeč na zvládání konopí. Hluchá, slepá, ale ne němá, vykřikující propagandy mající za úkol zastřít jejich postrádání vědomostí na toto téma. Tvrdý přístup nezabírá, jestli vůbec někdy bude, a stojí spousty peněz, zatímco čím dál více lidí končí v cele za snahu pokrýt rostoucí poptávku po konopí.

Nechme mluvit čísla:

V Nizozemsku se výše ročního obratu za konopí pohybuje okolo €2.000.000.000. Z těchto peněz putuje 20%, což je 400.000.000 eur, do státního rozpočtu. Dnes je v této zemi registrováno už jen 608 coffee shopů, ale to nemá vliv na celkový prodej, jen těmto podnikům stouply tržby, zatímco jsou ostatní coffee shopy zavírány. Jeden coffee shop tedy průměrně odvede do státního rozpočtu 657.000 eur.

Haarlem je městem, které slouží jako modelový příklad pro celou zemi již od roku 1996 a je také prvním městem, kde ve spolupráci s podnikateli vznikly pravidla. Bylo stanoveno maximálně jeden coffee shop na 10.000 obyvatel. Haarlem má 155.000 obyvatel, tudíž zde může operovat 16 coffee shopů. Podniky mohou být prodávány novým majitelům i s již zřízeným povolením.

Všech těchto 16 coffee shopů prodá více než 3000kg konopí ročně, což se zdá být dostačující všem. Všechny jsou spojeny jako místní skupina nazývána Team Haarlem Coffee shop (THC) a úzce spolu spolupracují, aby bylo jejich zásobování řízené.

Velká Británie má 63 mil. obyvatel. Pokud bychom vycházeli z Holanského modelu pravidel o coffee shopech, mohlo by se zde vybudovat 6300 malých, vzkvétajících obchodů Cannabis Cafe. (Cannabis Cafe se zdá být nejpoužívanější název pro možné budoucí prodejní místa)

Nizozemský coffee shop průměrně zaměstnává na stálý úvazek 10 zaměstnanců a někdy najímá brigádníky na výrobu jointů atd.

Tím pádem, pokud by bylo konopí dovoleno být regulovaným legálním trhem, na 63.000 lidí by mohlo být zaměstnáno jen v Cannabis Cafe. Každá kavárna by musela mít kolem 5 zkušených pěstitelů konopí, kteří by udržovali zásoby prvotřídní marihuany, což by dalo vytvořit dalších 31,500 nových pracovních míst. Další menší podniky by měly možnost tyto Cannabis Cafe opatřit vybavením potřebným k balení, skladování a ke konzumaci konopí.

Pokud by se naskytla možnost, že by si tyto podniky mohly vypěstovat tolik marihuany, aby mohly vytvářet i hašiš, kriminalita by neměla v zásobovacím řetězci žádné místo. Nákup zahraničního konopí by měl být zakázán, aby se zpomalily a eventuálně i zastavily výkyvy kapitálu, čímž jsou miliony liber zasílané do zahraničí.

Představte si, 6300 Cannabis Cafe, každá přispívající 657.000 eur nebo 525.035.95 liber do státního rozpočtu, což ve výsledku činí 3.307.500.000 liber!

Celkové roční přilepšení státu by nakonec, díky konopí, činilo ohromujících 16.375.500.000 liber. (Tyto čísla by se mohla ještě znatelně zvýšit, procentuálně je užívání konopí ve Velké Británii větší a je zde užíváno i ve vyšších dávkách, než je tomu v Holandsku.

Britská vláda by se nad těmito čísly měla zamyslet, neboť takové částky jim každý rok kloužou mezi prsty a místo sbírání možných daní spíše utrácejí za vyhledávání „konopných továren“ a lidech, snažících se konopí prodávat.

pavlasx

Zdroj: http://www.ccguide.org/

1928460
Komentáře