Jaký je rozdíl mezi sativou, indicou a hybridem?

2015-02-19-vsemogočna-travica-taksonomija-konoplje-38797Zřejmě jste už několikrát zaslechli ohledně konopí názvy jako indica, sativa a hybrid. Nováček v tomto odvětví z toho může být zmatený a někdy i veteráni nemají ohledně tohoto rozdělení úplně jasno.

Tyto termíny jsou na světě déle, než by si většina z nás myslela. Taxonomické znaky mezi cannabis indica a cannabis sativa vznikly již v 18. století, kdy byly poprvé zaznamenány rozdíly ve struktuře a tvorbě pryskyřice. Kategorie hybridů byla přidána později, když se pěstitelé pustili do mixování odrůd z různých koutů světa. Má se za to, že indica pochází z oblasti Hindu Kush u Afghánistánu, kde si konopí vytvořilo silnou vrstvu pryskyřice jako ochranu proti drsnému počasí a podmínkám. Sativy zase bují v mírnějších podmínkách blíže rovníku s proměnlivějším počasím.

Dnes lidé těmto kategoriím obecně připisují větší váhu, než bylo původně zamýšleno. Tyto rozlišující prvky zahrnují morfologii, efekt, dobu květu, výnos, světový původ a dokonce i chuť. Tento systém se v konopné kultuře stal tak propracovaný, že si mnoho lidí vybírá určitou odrůdu pouze na základě klasifikace určitého druhu.

Obecně se má za to, že druh indica je více utlumující a relaxující s efektem, který vás „zapustí“ do pohovky (ve smyslu, že si sednete, vypustíte a hodiny si užíváte sledováním oblíbených pořadů). Načež od sativy očekáváme živější intelektuální efekt, který vás naplní energií. Díky těmto velkým rozdílům uživatelé většinou preferují indicu na spaní, zatímco sativu po ránu až do odpoledne.

Druhy indica a sativa mají široké lékařské využití a díky svým specifickým vlastnostem jsou využívány na rozdílné druhy symptomů. Například indica je obecně vyhledávána na nespavost a bolest, kdežto sativa pro depresi a výdrž. Spojením těchto dvou druhů vzniká hybrid, který se považuje za odrůdu s vyváženými efekty a dokáže nabídnout kvality obou druhů.

Ale do jaké míry se tyto popisy efektů rovnají pravdě? Když nabídnete jakémukoli uživateli marihuany indicu Bubba Kush a sativu Sour Diesel, valná většina potvrdí značný rozdíl výsledných efektů.

Překlad: pavlasx

Zdroj: Zdroj: http://www.leafly.com

Komentáře