Legální konopí v Uruguayi – co to znamená pro turisty?

Uruguay legaliseV prosinci roku 2013 se Uruguay stala první zemí světa, která legalizovala konopí. To už všichni víme. Zřejmě tam ale valná většina z vás nebyla a proto přinášíme článek o tom, co by jste měli vědět, pokud se někdy za konopnou turistikou vydáte.

Jak bylo konopí legalizováno? Úžasný prezident!

Legalizace nastala s tamním posledním prezidentem Josem „Pepe“ Mujicou, ex-členem pouličních partyzánů, který si odseděl 13 let ve vězení za vlády vojenského diktátorského režimu. Takže jak se tato malá zemička vyhnula mezinárodnímu zákonu o drogách vydaném Spojenými Národy a zavedla futuristický zákon, kterému rozumí pouze dnešní mládež? Bylo to díky tomu, že 80 letý socialistický prezident nemá strach pepe mujicaz bandy neurotických byrokratů, kteří si i nadále myslí, že jejich vysoce neefektivní válka s drogami je jediným řešením.

Pepe pro své občany zajistil, aby si mohli doma legálně pěstovat až 6 rostlin a založit si konopné kluby, ve kterých může být pěstováno až 99 rostlin. Zavedl také distribuční zákon, který umožňuje jednou za měsíc nakoupit 40g marihuany z lékáren. V říjnu 2015 Uruguay udělil licence dvěma firmám, Symbiosys a Iccorp, aby mohly pěstovat konopí pro komerční distribuci – první vládou schválené marihuanové farmy!

Co přesně znamená slovo legalizace a co z toho vyplývá pro turisty?

Prvně musíte pochopit tohle: Uruguay je úplně jiná země než Holandsko. Nejsou tam coffee shopy a nákup od dealerů je stále velký přestupek. Jediný způsob, jak se dostat k dobré trávě je jednoduše se skamarádit s někým z místních. Nemějte strach, Uruguay hostí jedny z nejmilejších lidí na světě. A nyní má i skvělou trávu! Rodrigo, 26 letý občan z města Punto del Este, říká, „Jediná věc, která se změnila, je kvalita marihuany, kterou kouříme. Je porovnatelná s tou z Kanady.“

A-man-smokes-marijuana-ou-001

Takže jaký dopad měl tento zákon na turismus? Maxi, 24 letý obyvatel Montevidea, nám to objasnil, „Pokud chtěli turisté nějakou trávu, někdo z místních jim ji musel dát. Nyní je to ale mnohem jednodušší, protože většina mladých lidí pěstuje svou vlastní, včetně mě. Policie to vždy brala v klidu, protože kouřit jsme mohli i předtím. Když se legalizovalo i pěstování, lidé začali běžně kouřit i v ulicích. Můžete pít a kouřit kdekoliv vás napadne, no, kromě míst, kde nemůžete.“ Jo, Maxi se už dříve toho dne trochu zhulil, ale jen tím myslel, že konopí smíte kouřit kdekoliv, kde je povoleno kouřit i tabák, tzn. na lavičce, v parku, na chodníku, na vašem balkóně, atd.

Kam jít, pokud umíte anglicky?

Nejlepší volbou jsou buďto hlavní město Montevideo nebo Punta del Este.

Montevideo je v okrajových částech trochu drsnější, ale vyznat se v tomto městě je jednoduché, neboť spousta lidí zde mluví anglicky. Nejvíce jich najdete v Ciudad Vieja (Staré město), spoustu mladých lidí v Playa de los Pocitos (pláž Pocitos), Parque Rodó (velmi nezábavný zábavní park, kde můžete ochutnat to nejlepší Churro na světě) nebo Punta Carretas (kde najdete obchodní dům a autobusové stanoviště). A ještě pár tipů míst, které by se vám mohly hodit:

  • Pití: Café Bar Fenix, hipsterský retro bar chivitonebo Choperia Mastra Pocitos, kde najdete dobrá místní piva
  • Tanec: El Pony Pisador a Buda
  • Chivitos (nejlepší zhulenecké jídlo, které kdy ochutnáte) v Clydes nebo La Paisiva

 

Punta Del Este je místo, kde získáte ten pocit z velkého města. Proslavilo se zejména častým výskytem celebrit, proto se turisty jen hemží. Když ale zamíříte k pláži Brava na nějaký suchý vermut, určitě potkáte spoustu surfařů. Extra body získáte, pokud si surfování sami zkusíte.

Prakticky všude v tomto městě najdete zajímavá místa plná turistů, ale je zde i výborná noční scéna a perfektní plážové bary. Když tedy najdete svého mecenáše, můžete protančit celou noc se skvělým pitím v ruce a kvalitní trávou v plicích. Určitě ještě nezapomeňte navštívit:

  • Pláž La Balconada v La Paloma, kde se posadíte k lesu u pláže při pozorování západu slunce a zatleskáte si s místními, až bude po všem
  • Jose Ignacio, pokud se chcete střetnout s nějakou celebritou
  • Conrad Casino k popovídání si s přátelskými barmany

Kam jít, pokud umíte španělsky?

cabo polonioDobrodružnější může být návštěva Cabo Polonio, malého, ospalého plážového městečka přístupného pouze pěšky. Technologie zde skoro neexistuje a marihuana je užívána plnými doušky stejně jako yerba mate. Místní lidé jsou štědří, přátelští a agresivně liberální. Po objevení tohoto latinsko-amerického ráje se městečko na sezónu zcela zaplní (od prosince do února) a místní malá populace 50 lidí exploduje do tisíců. Zkuste se tam tedy dostat trochu dříve a vychutnat si prázdnější pláže a přátelštější obyvatelstvo.

Také bych vám doporučil návštěvu Punta del Diabla se svou pláží Grande, než bude převálcována stavebními firmami. Maxi nám prozradil, „Často jsem tam chodíval se svými strýci, když jsem byl mladší. Místní tam pěstují od 70. let a vůbec jim nevadí se o svou úrodu podělit.“

Poslední věc…

Uruguay byla vždy politicky méně významná a najednou se z ní po legalizaci stal střed zájmu. Mějte proto na mysli, že obyvatelé této země nejsou na velké přílivy turistů zvyklí, snažte se být pokorní, naučte se něco o jejich kultuře a umět pár slovíček španělsky vám taky neublíží. Krom konopí je to i úžasná, malá země s nádhernými místy k shlédnutí. Pokud vás tedy do Uruguaye přivádí právě marihuana, zkuste si zde užít i věci, které by jste jinde už nemuseli zažít.

Překlad: pavlasx

Zdroj: http://prohbtd.com