Lékařská marihuana: Nechte rozhodnout doktory, ne politiky

australian-doctors-want-12-22

V roce 2014 se Austrálie rozhodla kladně k otázce, zda legalizovat lékařskou marihuanu. V roce 2015 je čas si rozmyslet „od koho a jak“.

Koalice vedená senátorem za Zelené Richardem di Natale, členkou Parlamentu za Dělnickou stranu Mellisou Parke a členem za Liberály Sharmanem Stonem – předložili svůj zákon o lékařské marihuaně. Dva ze tří Australanů její užívání v lékařství podporují.

„Proč by měli mít k lékařské marihuaně přístup pouze nemocní lidé, ale zdraví ne?“ je běžnou otázkou. Existuje dobrý důvod pro to, aby se dělaly rozdíly mezi lékařským a rekreačním užíváním drog. V Austrálii mohou doktoři předepsat několik léků k léčebným účelům,i když jejich rekreační užívání je zakázáno, jako jsou morfium, amfetamin, kokain a ketamin.

Rámec pravidel a regulační podmínky ohledně lékařského a rekreačního užívání je velmi rozdílný – a právem. Veřejnosti se už možná vytratily z paměti špatné vzpomínky na podvodné prodavače hadího oleje a jiných léků, které způsobovaly spoustu zdravotních problémů. Doktoři toto vykořisťování nezapoměli a říkají, že spolehlivá dodavatelská síť bezpečných léků je kritickým bodem efektivního zdravotního systému – stejně jako zásoby nezávadného jídla, vody a čistého vzduchu.

Bylo slyšet jen málo o plánech vlády z Nového Jižního Walesu ohledně lékařské marihuany. Plánují zastavit stíhání nemocných i rodin, které ji získávají za účelem klidnění nevyléčitelných onemocnění. Zatímco jsou tyto zprávy velice vítány, momentálně nepotřebujeme více výzkumů. Co nutně potřebujeme, je začít používat lékařské konopí v souladu s tím, co už o něm víme.

V kontroverzních oblastech medicíny je lepší začít s trochu více omezeným přístupem a postupně tyto zákazy uvolňovat. Zákonodárci si ale musí uvědomit, že konopí je velice levná a jednoduchá rostlina k pěstování. Čím méně bude konopí přístupné a cena vysoká, tím větší počet pacientů se rozhodne užívat neregulované zásoby od obchodníků.

Lékařská marihuana je tedy spíše otázka rovnováhy. Kdo by ji měl užívat? Jsou zde důkazy o jejích vlastnostech, které bezpečně uklidňují rozsáhlé a bolestivé symptomy chorob, kde západní medicína selhala. Důkazy jsou nejsilnější u nevolnosti a zvracení po chemoterapii, chronické nerakovinné bolesti (obzvláště u poškození nervů než tkáně), křeče u roztroušené sklerózy a ubývání na váze při rakovině nebo HIV.

To vede k důležité otázce, které z těchto zdravotních problémů budou povoleny léčit navrhovaným způsobem. Jaké budou minimální kritéria kvalifikace k léčbě? V jak pokročilé fázi onemocnění by se měl pacient nacházet? A jak to potvrdit?

Měla by se tím zabývat skupina expertů a opírat se o důkazy. Dále by se měla další skupina nezávislých doktorů zabývat podmínkami schvalování žádostí lékařské marihuany pro pacienty.

Mezi nejzapeklitější otázky ale také patří užití lékařské marihuany v extrémních případech, u kterých chybí dostatečný lékařský výzkum. Zdravotní systém se čím dál více opírá o pravidla a praxi důkazů, ale ohledně onemocnění typu neústupné epilepsie v dětství koluje spousta neoficiálních informací, kdežto pečlivý lékařský výzkum chybí. Co by měli doktoři dělat v podobných případech, kde soucit vyžaduje flexibilitu, ale existující důkazy jsou nedostačující? Nejlepší odpověď na tyto otázky není jasná, ale je jisté, že nejhorší by bylo toto rozhodování nechat na politicích.

Záludná je také otázka zásobování. Jaká pravidla by měla být zavedena a jak by toto odvětví mělo být spravováno? Většina doktorů nepodporuje inhalaci marihuanového kouře jako správný styl užívání „léku“, krom možná u pacientů, kterým už není pomoci. Ale kouření má výhodu rychlého nástupu účinků, tím pádem je to také dobrý způsob určování správné dávky – dost ke snížení nepříjemných symptomů nemoci, ale akorát tak, aby nedošlo k nežádoucí produkci intoxikačních látek.

60 a více hlavních látek v marihuaně, mající za následek změnu nálady, jsou lehce rozpustné v tuku, ale špatně ve vodě. Tím pádem je konopí špatně absorbováno ve vodním prostředí našeho zažívacího systému, dokud není vázáno na tuk nebo olej. Starší lékařské přípravky z konopí selhaly v dobývání trhu kvůli příliš pomalé a nepředvídatelné absorbci.

Sativex, nový lékařský přípravek z konopí, užíván stříknutím spreje do pusy, má spoustu lákadel. S cenou 500 dolarů měsíčně bude ale bohužel nedostupný pro většinu pacientů, zvláště pro ty s dlouhodobou chorobou. Lehce zahřívaná marihuana vaporizuje psychoaktivní látky, které potom mohou být bezpečně inhalovány. Přenosné vaporizéry velikosti plnícího pera jsou už dnes snadno dostupné za přijatelnou cenu.

Navrhovaný zákon rozumně doporučuje zřízení Úřadu pro lékařskou marihuanu, podobného již fungujícímu Úřadu pro léčebné zboží (TGA). Konopí by mělo být regulováno jako lék, ale TGA není tou pravou organizací pro její správu.

Navzdory veškeré debatě bude velmi těžké pamatovat, že lékařská marihuana je a vždy byla o tom, jak by civilizovaná a soucitná země měla dělat vše pro to, aby pomáhala snižovat utrpení.

Překlad: pavlasx

Zdroj: http://www.theguardian.com/

Komentáře