Marihuana během těhotenství: Může pomoci ženám s nevolností a zvracením?

cannabis-pregnancyKdyž jen okrajově zavítáte do jakékoliv online poradny pro budoucí maminky, nemůžete si nevšimnout příspěvků žen, hlavně během prvního trimestru, jak si stěžují na neustálé zvracení a silné nevolnosti, jako by měly umřít, a že nemohou v žaludku udržet nic na tak dlouho, aniž by to zase nešlo ven.

Podle názoru Mary Murry, ze stránky Mayo Clinic, zažilo 50% – 90% těhotných žen nevolnost v různých stupních. Většině žen začínají tyto stavy okolo devátého týdne těhotenství a končí asi kolem 18-19. týdne. Zhruba 5% žen, které nemají to štěstí, zažívají nevolnosti až do hořkého konce. Pokud jste byla těhotná nebo znáte někoho, kdo byl, pravděpodobně se výraz „ranní nevolnost“ neshodoval s tím, jak vám bylo popisováno z druhé ruky. Pro některé těhotné odezní nevolnost lehce a rychle. Pro některé to znamená denní – někdy několika hodinové – bitvy mezi svým tělem a intelektuálním uvědoměním, že pokud nesníte alespoň drobek jídla, vyhladovíte buďto sebe nebo svůj plod. Tento stav je nazýván hyperemesis gravidarum, kdy zvracení a nevolnosti vedou k extrémnímu úbytku váhy nebo podvýživě a je velice nebezpečný.

Existuje jedna poučka, která je pravdivá a to, že pro každou těhotnou ženu na světě, která zažila nějaké příznaky nepohodlí, existuje milión různých způsobů léčby. Ale co když jeden z těch návodů zahrnuje nelegální látky?

Když přijde řeč na zvracení a nevolnost, ženy hodně experimentují: od léků na předpis přes odvary ze zázvoru a bylinek po akupresurní náramky a další. Pokud zažijete něco podobného jako jedna čtenářka, která nám poslala své zkušenosti na blog, budete rozhodnuti zkusit cokoliv:

Jsem ve 13tém týdnu těhotenství a nezažila jsem jediný den klidu už 7 týdnů (minulý čtvrtek to bylo 7 týdnů, ano, počítám to). Nemohla jsem se dočkat, až otěhotním a teď, když jsem, cítím se mizerně a přemýšlím, jak mohou některé ženy vrhat jedno dítě za druhým! Můj nebohý manžel se už podřídil myšlence, že tohle může být opravdu naše jediné dítě. Mé rodině se stýská po mém starém já; mě se stýská po mém starém já! Doktoři a sestřičky mě pořád uklidňují, že tato fáze brzy přejde, ale zdá se to nekonečné. Po probuzení zvracím na prázdno, něco málo sním, vyzvracím to a potom zase zvracím na prázdno. Takhle to pokračuje celý den, než si jdu zase lehnout do postele.

Co tedy znamená „cokoliv“? Samozřejmě mluvíme o trávě, marihuaně, konopí. Jedna žena přidala komentář na web Momlogic.com k příspěvku o těhotenství:

Během mého prvního těhotenství jsem bylo mnohokrát hospitalizována pro dehydrataci kvůli chronickému zvracení (hyperemesis gravidarum). Zofran nezabíral. Bylo mi tak špatně, až jsem svému manželovi řekla, že je dobře, že nevlastníme pistoli — v tu chvíli jsem nežertovala. Bylo jsem ke konci zoufalá a zkusila marihuanu? To se vsaďte. Fungovalo to? Ano. Cítila jsem se potom provinile? Ani trošičku.

Spousta žen sáhne k nelegálním látkám, jen aby našly alespoň malou úlevu. Erin Hildebrant popsala své zkušenosti, za svých pět těhotenství, s nevolností a zvracením ohrožujícím život v magazínu Mothering a lék, který ji nakonec pomohl:

…jak se nevolnost a zvracení zhoršovaly, začala jsem ztrácet na váze. Byla jsem diagnostikována chronickým zvracením, vážnou a neustálou ranní nevolností. Začala jsem zkoumat tuto nemoc zoufale hledajíc řešení. Zkusila jsem náramky, bylinky, jógu, léky, meditaci – vše, na co jsem přišla. Poté, co jsem v polovině těhotenství ztratila 9kg a byla po několikáté hospitalizována kvůli dehydrataci a migrénám, vznikla u mě pre-enclapsie (vysoký krevní tlak a velké množství proteinu v moči) a bylo mi řečeno, že je nutné provést císařský řez…

Mé druhé těhotenství..Deset týdnů po mé první dávce (marihuany) jsem přibrala 8kg k normální před těhotenské váze a porodila jsem krásného chlapečka. Vím, že užívání marihuany nás oba zachránila od mnoha nebezpečných nástrah spojených s podvýživou.

Marihuana je nejvíce rozšířenou zakázanou drogou, užívanou těhotnými ženami v USA a zaslouží si více, než jen „řekni to mé ruce“ ze strany poskytovatelů zdravotní péče, expertů a advokátů. Lynn Paltrow z Národní Advokáti pro Těhotné Ženy (NAPW) tím odůvodňuje její krok k zavedení „skutečné debaty dospělých“ ohledně způsobu, jak ženy užívají marihuanu během těhotenství k léčebným účelům. Politický a právní systém se stále uchyluje k pronásledování těhotných žen, které ji užívají k potlačení nevolností a léčení extrémních onemocnění.

Užívání marihuany – nebo konopí – k léčení chorob není nic nového. Konopí je užíváno již tisíce let k lékařským, spirituálním a rekreačním účelům. V roce 2008 bylo nalezeno konopí v hrobce čínského šamana, pohřbeného před asi 2700 lety. Experti se domnívají, že mohlo sloužit k lékařským účelům, zřejmě k úlevě od bolesti.

nauseapregnancy

Konopí bylo také užíváno napříč historií k léčbě např. dámských potíží s rozmnožovacími orgány – od menstruačních bolestí po bolesti při porodu. V knize Ženy a konopí: Ženy, Věda a Sociologie napsána Dr. Ethanem Russo a Melanie Dreher, autoři napsali:

„Konopí má historickou tradici v užívání jako léku při porodech a gynekologii…ale většinu překvapí mírou její rozšířenosti.“ Autoři citují jeden příklad, kdy byla nalezena směs konopných semínek s jinými činidly nalezenými v pivu, aby ulevily bolesti při „komplikovaných porodech“.

V dnešní době má nicméně marihuana špatnou reputaci. Je totiž nelegální. Po více jak století upírání pozornosti státu a legislativy k této droze, spolu s propagandou začátkem 20. století (Reefer Madness), je marihuana na stejné úrovni nelegálních drog jako crack, kokain a heroin. Díky bývalému prezidentu, Ronaldu Reaganovi, byly v roce 1980 zavedeny kriminální postihy za držení a prodej marihuany a nyní již proslulé „3x a dost“ dalo za následek exponenciálnímu zvyšování počtu uvězněných lidí za její držení. Od té doby ale povstaly rostoucí sdružení za lékařskou marihuanu a její legalizace se šíří napříč státy.

Přišli jsme na svět v době, kdy tvrdá (a extrémně neefektivní) pravidla o drogách, kombinovaná se stejně hlasitými hnutími proti marihuaně, pomohly pomalu prosadit zákony, kriminalizující chování těhotných žen, za použití ideologie a zavádějících lékařských důkazů. V Texasu byl zaveden Zákon o prenatální ochraně, který považuje embryo nebo plod od početí do porodu za nenarozené dítě, když nastane případ vraždy nebo těžkého ublížení na zdraví těhotné ženy. To znamená, že útočník může být obviněn ze dvou zločinů – z ublížení na zdraví ženy i embrya nebo plodu. Ale spojte tento zákon se zákonem jménem „Podávání nedovolených látek nezletilým“ a vznikne vám perfektní půda pro propagandu a kontrolu.

Alma Baker v roce 2004 porodila dvojčata a její krevní test byl pozitivní na marihuanu. Přiznala, že během těhotenství marihuanu kouřila na utěšení nevolnosti a zvýšení chuti k jídlu. Nehledě na to, že děti byly naprosto zdravé a mentálně v pořádku, bylo na ni vzneseno obvinění na základě obou zákonů. Dostala podmínku a pokutu. Její obhájce na tento zločin reagoval slovy:

„Tohle je jasné obejití případu Roe vs. Wade (případ Nejvyššího soudu, který přispěl k legalizaci potratů na celém území USA) a ani ne moc nenápadné. Kam tímto směřujeme? Co takhle obvinit ženy s nadváhou nebo ty které kouří s pomocí zákona o ochraně dítěte?“

Lynn Paltrow z NAPW poznamenala, že zákony tohoto typu spíše ženy odrazují od toho, aby vůbec vyhledávaly lékařskou pomoc. Alma Baker v tom měla jasno:

„Pokud bych věděla, že se dostanu do problému za sdělení pravdy svému lékaři, buď bych mu zalhala nebo k němu vůbec nešla.“

Většina hlavních lékařských skupin, včetně Americké vysoké školy porodníků a gynekologů nebo Americké lékařské asociace a zvyšující se počet expertů, souhlasilo s Paltrowou. Za léta práce s případem Paltrowové, poskytující rozsáhlou evidenci právních argumentů proti stíhání těhotných žen užívající drogy, je neustále doplňován lékařskými experty o informace a výpovědi ohledně efektu kouření marihuany v těhotenství. Ale jak je to s lékařskou evidencí o skutečných fyziologických dopadech na dítě poté, co bylo vystavováno účinkům marihuany před narozením? To je problém. V této oblasti moc informací není.

Lékařské záznamy jsou skrovné už z toho důvodu, že testování a pokusy na těhotných ženách nelegálními látkami je velice těžké uskutečnit. Různé organizace a poskytovatelé léků se tudíž raději spoléhají na více konzervativní závěry, když přijde řeč na to, které drogy a léky mohou být bezpečně užívány těhotnými ženami. Také se raději spoléhají na informace, které, jak se zdá, dávají dohromady ženy užívající drogy běžně s ženami, které mohou kouřit marihuanu z důvodu čistě lékařského. Dokonce ani web March of Dimes nedokáže pomoci. V sekci užívání marihuany během těhotenství mají pouze vágní informace limitovaného výzkumu o vystavování účinků marihuany na plod:

Některé studie naznačují, že kouření marihuany během těhotenství může zpomalit růst plodu a lehce zkrátit délku těhotenství (pravděpodobné vyvolání předčasného porodu). Tyto následky mohou být viděny u žen, které užívají marihuanu běžně (6x týdně i více).

V jedné z větších studií o vystavování plodu efektům marihuany, publikované v časopise Pediatrics v roce 1994, Melanie Dreher PhD., spolu se dvěma jejími kolegy, vypracovala etnografickou studii na Jamaice. Výzkum byl zaměřen na stav novorozeňat matek, které během těhotenství pravidelně marihuanu kouřily. Výsledek neukázal žádné rozdíly 3 dny po narození, jakožto ani měsíc po narození. Byly porovnávány novorozeňata těch matek, které marihuanu kouřily a těch, které se jí vyhýbaly. Proč Jamaika? Ze zprávy:

S ohledem na kontext výzkumu by mělo být poznamenáno, že prakticky všechny studie ohledně vystavování plodu efektům marihuany byly provedeny na území Spojených států a Kanady, kde je marihuana užívána výhradně rekreačně. Tento fakt nekoresponduje s ostatními společnostmi, jako je Jamaika, kde byla vědecky prokázána kulturní integrace marihuany a jejích rituálních, lékařských i rekreačních účelů. [n14,n15] Předchozí studie měly potíže určit možné matoucí faktory jako užívání více druhů drog, předporodní péče, matčin výživový stav, věk matky, socio-ekonomický status a sociální podpora, taktéž jako efekty rozdílných prostředí pro výchovu, které mohly vést k rozdílnému chování u novorozenců. Právní a sociální postihy, spojovány se zakázanými drogami, mají často za následek vytváření vlastních nebo neobjektivních dat, což je také důvod, proč je téměř nemožné obdržet přesné předporodní hodnoty plodu vystavovánému zkoumané látce.

Ve studii „Anketa o užívání lékařské marihuany mezi těhotnými ženami„, vypracované v Kanadě, se výzkumníci zaměřili na názory 84 žen užívajících marihuanu ke zklidnění nevolnosti a zvracení (i chronického), zda byla terapie zdraví přínosná. Tyto ženy byly vybrány skrz „compassion societies“ (neziskové organizace poskytující bezpečný zdroj léků na bázi konopí), kde jim byla marihuana poskytnuta. Autoři této studie zjistili, že 92% žen hodnotilo terapii jako „extrémně účinnou“ nebo „účinnou“ pro léčbu nevolnosti a zvracení; a navrhly léčbu těchto potíží marihuanou jako „rozhodně opodstatněnou k dalšímu zkoumání“.

Důkazů může být minimum, ale někteří lékaři a porodní asistentky doporučují užívání marihuany u vážných nevolností a těžkého zvracení během těhotenství i přes fakt možného postihu ze strany státu. Jedna porodní asistentka, požadující anonymitu, mi řekla:

„Podporuji matky v umírněném užívání marihuany pouze u extrémních případů nevolnosti a zvracení v počátcích těhotenství. Také jim říkám, že marihuana má estrogenní efekt a přílišné užívání může teoreticky přerušit hormony raného těhotenství a vystavit se tak riziku potratu, ale je to nepravděpodobné.“

Na stránce Momlogic.com si ženy sdělují zkušenosti, kdy jim samotní doktoři marihuanu doporučili. Jessica Katz se podělila o svou zkušenost s nevolností a zvracením během těhotenství:

I když zase beru Zofran, jsem smrtelně nemocná. Nyní vím, že by jste se během těhotenství měla vyvarovat kofeinu, přestat jíst sushi a dusičnany nebo úplně přestat s Excedrinem (prášky na bolest hlavy). Takže si dokážete představit mé překvapení, když mi doktor doporučil marihuanu na ranní nevolnosti. Byla jsem naprosto uzemněná. Jsem přesvědčena, že by člověk brát drogy neměl, o to méně, když nosí v těle dítě. Nevezmou vám vaše dítě, když berete během těhotenství drogy?

Šla jsem domů a vygooglila si to. Může to být pravda? Stránku po stránce jsem četla názory maminek tvrdících, že marihuanu užívaly a opravdu jim pomohla.

Na to jí odpověděla jiná maminka, že v tom není sama:

Pokud bych nekouřila marihuanu během mého druhého těhotenství, nikdy bych nebyla schopna jíst. Vůně a chuť jídla mi dělaly tak špatně, že se to nedalo vydržet. Nedávala jsem si moc, jen malý šluk a byla jsem v pohodě. Pokud ti doktor řekl, že to pomůže, věř mu.

Na stránce Babycenter.com se jeden „expert na těhotenství“ opovážil tvrdit, že užívání marihuany během těhotenství bylo studiemi prokázáno stejně nebezpečným jako kouření tabáku. Na toto tvrzení se již podruhé těhotná matka >rozohnila< :

TRPĚLA JSEM ZVRACENÍM, NEBYLA SCHOPNÁ STRÁVIT JAKÉKOLIV JÍDLO A VŠECHNO MOŽNÉ SPOJENÉ S RANNÍ NEVOLNOSTÍ. JEDINÉ, CO MI OD TOHO POMOHLO, BYLO VYKOUŘIT TROCHU TRÁVY.

Jsem toxikoložka a nic mne nerozesmutní více, než se povyšovat nad „profesionály“ jako je pan Briggs, který zde prezentuje nepodložené spekulace jako fakt. V této společnosti je až příliš snadné zastrašit ženu podobnými dezinformacemi…

Má zpráva světovému panu Briggsovi je, aby se přestal povyšovat nad ženy a přiznal, že je VELICE pravděpodobné, že tyto generace se narodily ženám, které marihuanu kouřily (nebo si alespoň daly pivo, pro Krista pána!) během těhotenství a že tohle není „droga“ hodná démonizování.

Ale když se těhotné ženy opravdu uchýlí k užívání marihuany k léčbě extrémního zvracení, problémy s nechutenstvím nebo podvýživou, mohou se vystavovat nebezpečí. Nejenom ve smyslu kriminalizace držení drogy v určitých státech, kde je nelegální. Otevírají se také možnosti být po porodu testovány na přítomnost drog a být potencionálně stíhány za týrání a zanedbávání dětí (USA). Jedná se o ten samý scénář popisovaný dříve. Porodní asistentka, se kterou jsem mluvila:

„Radím ženám, že pokud dojde k převozu mezi nemocnicemi a tam vyžadují test na drogy, vystavuje sebe a své dítě riziku nežádoucí intervence.“

Ve státech, kde platí zákony o lékařské marihuaně, ji také mohou těhotné ženy užívat. Sabrina Fendrick z Národní Organizace za Reformu Zákonů o Marihuaně (NORML) řekla RH Reality Check, že i když je těhotné ženě dovolen přístup k lékařské marihuaně ve státě, kde je to povoleno, automaticky to neznamená, že bude chráněna před zákonem, když dojde po porodu k testu na drogy. A z těch států, kde je konopí nelegální, dostává týdně alespoň jeden e-mail od matek, kterým hrozí odebrání dítěte poté, co jim byl po porodu proveden pozitivní test na drogy.

V Jižní Karolíně, v roce 2009, byla matka, kouřící marihuanu během těhotenství, stíhána podle zákona o týrání dětí a hned tři lékařští experti ji přišli podpořit kritikou na nedostatek důkazů ohledně efektu marihuany na fyzický, emocionální i mentální stav dítěte. Dr. Deborah Frank, vyučena na Harvardu s titulem pediatrie, profesorka pediatrie na Bostonské univerzitě medicíny, nejenže neshledala žádné znaky týrání na onom dítěti, ale ještě dodala, že „se mu daří velice dobře“ a vyvíjí se pozitivním směrem. Dr. Peter Fried, PhD z psychologie a profesor v důchodu z Carletonské univerzity v Ottawě v Kanadě, provedl rozsáhlý výzkum o předporodním vystavení plodu marihuaně. I když našel nějaké potencionálně škodlivé efekty, v tomto případě jasně prohlásil, že „charakterizování nemluvněte narozeného ženě, kouřící během těhotenství marihuanu, jako fyzicky týrané“ a/nebo zanedbávané, je protikladným tvrzením ke všem vědeckým závěrům. Užívání marihuany během těhotenství nebylo prokázáno žádným objektivním výzkumem jako týrání nebo zanedbávání.

Tady se nejedná o to, zda by se měla marihuana používat jako lék pro částečné, chronické nebo extrémní potíže během těhotenství. Ženy po celém světě již stejně dělají všechno pro to, aby se udržovaly šťastné a aby byl jejich plod zdravý a rostl. Doktoři a porodní asistentky uznávají léčivé vlastnosti marihuany a sami je v určitých případech doporučují. Stále jsme v bodě, kdy si těhotné matky musí obstarávat marihuanu nelegální cestou pro trochu úlevy od někdy život ohrožujících potíží nebo se ocitnou v situacích, kdy jsou uvězněny v právním systému, který, jak se zdá, bezmyšlenkovitě prosazuje zákon před tím, co je opravdu tím nejlepším zájmem pro matku i dítě.

Překlad: pavlasx

Zdroj: http://www.alternet.org/

Komentáře