Obrovský skok kupředu pro Rakousko: Strana Neos hlasuje pro legalizaci

Veřejná diskuse o legalizaci marihuany dosáhla v Rakousku nové úrovně, když strana Neos, nováček v parlamentu, hlasovala na svém výročním shromáždění minulý víkend pro pokročení s touto problematikou.

Vídeň, 29. října 2014 – Předseda strany, Mathias Strolz, byl zprvu překvapen, že jeho ekonomicky orientovaná strana projevuje většinový zájem o cannabis. Po dvou dnech odmlky oznámil plnou podporu tohoto rozhodnutí.

„Podporujeme vlastní zodpovědnost a svobodu. Legalizace dává smysl,“ řekl Strolz ve svém prvním prohlášení v úterý. Doporučují pravidlo „krok za krokem“  k cestě za legalizací. Strana Neos plně podporuje „vypěstuj si sám“, jako první krok, který by uvítal zvláště Rakouský zástup pacientů léčících se vlastnoručně vypěstovanou medicínou ze svých skříní. Dalším krokem regulace by mohla být distribuce lékárnami, řekl dále Strolz a dal novou naději deseti tisícům pacientů léčících se cannabisem a riskujících vězení, pokud budou chyceni s lékem svého výběru.

„Dekriminalizace by pomohla jednomu z osmi Rakušanů, kde se odhaduje, že 500,000 kouří pravidelně a 500,000 občasně,“ řekl Toni Straka, předseda Hanf-Institutu v Rakousku.

Neos je první strana, která oficiálně zaujala kladné stanovisko ohledně legalizace po první parlamentně občanské iniciativě mající za cíl odebrat cannabis ze současných zákonů. Se zatím 27,000 signatáři je tato iniciativa na 3. místě nejúspěšnějších občansko-aktivistických skupin v Rakouské historii.

Cannabis zcela určitě zůstane na Rakouské agendě. Strana Sociální demokracie (SPOe) pořádá koncem listopadu výroční shromáždění, kde se bude také debatovat o její legalizaci.

„Spočítáme-li ceny z peněžního i lidského hlediska, vůbec bych se nedivil, kdyby si více politiků uvědomilo výši uspořených peněz ze stíhání (až do 150 mil. Euro) a zároveň zvýšení příjmů z daní (více než 100 mil. Euro) ročně.

Také by to pomohlo pacientům, kteří marihuanu potřebují. Kvůli prohibici se zápasí s nedostatkem přesných dat a Hanf-Institute, opírající se o data z Colorada, odhaduje zhruba 200,000 pacientů s možným nárokem na lékařskou marihuanu.

pavlasx

Zdroj: http://thestonedsociety.com

Komentáře