Přírodní navození „zhulenosti“ může pomoci notorickým uživatelům marihuany

Enzym COX-2 inhibován aspirinem

Enzym COX-2 inhibován aspirinem

Výsledky studie Vanderbiltské univerzity tvrdí, že doplňování zásob molekul, které obyčejně aktivují receptory kanabinoidů v mozku, by mohly zlepšovat náladu, ulevit potížím s úzkostí a umožnit některým lidem přestat kouřit marihuanu.

Kanabinoidní receptory bývají aktivovány sloučeninami v mozku s názvem endokanabinoidy, z nichž nejhojnější je 2-AG. Tyto receptory jsou také „zapínány“ aktivní ingrediencí v marihuaně.

Sachin Patel, M.D., Ph.D., a jeho kolegové vytvořili a geneticky upravili myš s narušenou produkcí 2-AG v mozku. Tato myš vykazovala chování podobné úzkosti a samička zase projevovala podobné chování depresi. Když byl enzym, který normálně rozkládá 2-AG, zablokován a dávky endokanabinoidů vráceny do normálních hladin, bylo toto chování potlačeno, jak bylo publikováno 26.listopadu v online vydání časopisu Cell Reports.

Pokud další výzkumy potvrdí, že lidé trpící úzkostí a depresemi mívají nízkou hladinu 2-AG, tato metoda „normalizování nedostatku 2-AG by mohla být uskutečnitelná … terapeutická strategie pro léčbu poruch nálad a úzkosti“. Nicméně tato metoda nebyla zatím testována na lidech.

Úleva napětí a úzkosti je nejčastějším důvodem spojovaným s notorickým užíváním marihuany. Tudíž, obnovení vyčerpaných hladin 2-AG by „mohly pomoci lidem užívající marihuanu“, řekl Patel, vedoucí autor práce, profesor psychiatrie, molekulární fyziologie a biofyziky.

Notorické užívání marihuany dereguluje receptory kanabinoidů a tím paradoxně zvyšuje úzkost. Tím pádem vzniká „bludný kruh“ zvyšujících se dávek marihuany a toto počínání může v některých případech vést k závislosti.

Patel a jeho kolegové už v minulosti našli receptory kanabinoidů v centrálním jádru amygdaly v mozku myši. Amygdala je klíčovým emocionálním kanálem mozku ovlivňující regulaxi úzkosti anebo rozhodovací schopnosti „bojuj nebo uteč“.

Zjistili také, že chemicky modifikované inhibice (wiki) enzymu COX-2, který vytvořili, ulevuje úzkostnému chování myší aktivováním přírodních „endokanabinoidů“ bez vedlejších zažívacích účinků. Klinické testy takových potencionálních léků by mohly začít v průběhu několika následujících let.

Enzym cyclooxygenáza (COX) produkuje zánětlivé prostaglandiny (skupina hormonů) a je cílem aspirinů či jiných protizánětlivých léků bez steroidů užívaných k úlevě bolesti a zánětům. Je známo už několik let, že inhibice enzymu COX-2 také aktivuje endokanabinoidy.

Zdroj: http://www.sciencedaily.com

Překlad: pavlasx

Komentáře