Řízení pod vlivem: Marihuana vs. alkohol

cheech and chong

Studie vypracovaná Národním úřadem pro dálniční bezpečnost (NHTSA) přišla se závěry, že řízení auta po užití marihuany nezvyšuje moc šancí nabourat – alespoň v porovnání s alkoholem.

Za poslední rok studovali výzkumníci 9000 řidičů, aby zjistili efekty marihuany na řízení. Ačkoliv 25% lidí kouřící marihuanu měli větší šanci nabourat, než ti, kteří nepožili žádné návykové nebo psychotropní látky, bylo bráno v potaz také pohlaví, věk, rasa/etnikum. Demografické rozdíly hrají podstatnou roli ve zvyšující se šanci způsobit kolizi. Mladší řidiči měli vyšší míru bouraček, nežli ti starší a muži bourali více než ženy.

Na druhou stranu řidiči pod vlivem alkoholu měli mnohonásobně vyšší šanci bourat. Lidé s 0.08 promile bourali 4x více než střízliví a ti s 0.15 měli míru až 12x vyšší.

Nicméně studie varovala, že po užití marihuany jsou řidičovy smysly ovlivněny a počet řidičů pod vlivem této látky je na vzestupu. Podle Jeffa Michaela, šéfa Úřadu řízení pod vlivem a ochrany obyvatel, by „řidiči nikdy neměli sedat za volant pod vlivem, neboť marihuana ovlivňuje úsudek, reakční dobu a vědomí“.

Zprávy z médií a advokáti proti legalizaci propagují názory, že „řízení pod vlivem drog“ by mohlo způsobilo spoušť na silnicích, obzvláště teď, kdy se šíří napříč státy vlna legalizace. Ve skutečnosti se ale nehodovost na dálnicích, po legalizaci v Coloradu,  snížila.

Úřad NHTSA a Emory University přišli v pátek se závěry ještě jiné studie s tvrzením, že lidé kouřící jeden joint marihuany denně nemají nijak významně poškozené fungování plic v porovnání s nekuřáky. (–> Věda říká: Plíce milují marihuanu <–)

Dohromady z toho vyplývají dobré zprávy pro milovníky trávy. Doplňkové studie o působení marihuany jsou také nedocenitelné pro zákonodárce, kteří řeší problémy logistiky legalizace. Rekreační užívání marihuany se v Coloradu legalizovalo 1.ledna 2014, kde si můžete dokonce pěstovat i vlastní rostliny. Stále zde ale platí spousta omezení, jako třeba kouření ve veřejných prostorách. Aby Ministerstvo zdravotnictví pomohlo lidem objasnit zákon a poučil je o zodpovědném kouření, uvolnilo na rozsáhlý projekt, se jménem „Je dobré to vědět“, 5,7 mil. dolarů.

Překlad: pavlasx

Zdroj: http://marijuanaworldnews.com/

Komentáře