Studie: Umírněné užívaní konopí náctiletými nevede k nižšímu IQ nebo výsledkům testů

Cannabis jointPodle výsledků rozsáhlé studie školáků ve Velké Británii, by umírněné užívání cannabisu náctiletými nemuselo vést k nižšímu IQ a horším výsledkům testů.

Avonská dlouhodobá studie rodičů a dětí (Avon Longitudinal Study of Parents and Children) sledovalo 2,612 dětí narozených v oblasti Bristolu mezi roky 1991 a 1992. Autoři studie varují, že mladiství, kteří kouří marihuanu pravidelně, čímž je myšleno alespoň 50x do 15. roku věku, mají sklon k horším výsledkům testů.

Dětem, podílejícím se na studii, bylo změřeno IQ v 8 letech a v 15 letech a zároveň jim byl předložen dotazník ohledně užívání cannabisu. Výzkumníci také zkoumali výsledky jejich výukových testů, zda měl cannabis vliv na jejich výkon ve škole.

Vedoucí výzkumu z University College v Londýně, Claire Mokrysz, prohlásila, že podle výsledků studie by marihuana „neměla mít škodlivý efekt na poznávací schopnosti“, jakmile se vezme v potaz míra pití alkoholu koření cigaret.

Mokryszová vysvětlila, že výsledky „by mohly naznačovat, že předchozí zjištění, ukazující na horší poznávací schopnosti uživatelů marihuany, mohly být ovlivněny životním stylem, chováním a osobní minulostí typicky spojenou s užíváním marihuany, než kvůli marihuaně samotné.“ Dodala:

„Lidé často věří, že dlouhodobé užívání marihuany může být velmi zničující pro intelektuální vlohy, ale je extrémně těžké oddělit přímé důsledky marihuany od dalších potencionálních vysvětlení.“

Užívání marihuany mladistvými jde často ruku v ruce s užíváním dalších drog, jako je alkohol a cigarety, ale i dalšími riskantními volbami v životě člověka. Je těžké poznat, co způsobuje co – vede se dětem ve škole špatně, protože kouří trávu nebo ji kouří právě proto, že se jim tam vede špatně? Tato studie naznačuje, že odpověď nebude tak jednoduchá jako tvrzení, že na vině je marihuana.

pavlasx

Zdroj: www.ccguide.org

Komentáře